ANNONS

Aktuellt på Gröna Lund

Säsongen 2014 har Gröna Lund fokus på underhållning, mat, tillgänglighet och – sist men inte minst – barnfamiljer! Den 26 april slog Gröna Lund upp portarna för 131:a säsongen. Vi ”tjuvstartade” veckan innan med att testa starflyern Eclipse och njuta av den storslagna utsikten. Sedan provade vi klassikern från 1988, Jetline, och tog fasta på det som stod i bergochdalbananevagnen – Modigt! Förutom alla attraktioner blir det mycket sång och musik i sommar. 86 danskvällar och 57 konserter är inbokade med ett brett spektra av artister, till exempel Sanna Nielsen, Pixies och ZZ Top. På Childhood-dagen den 25 maj kommer Martin Stenmarck, Alcazar, Molly Sandén, Oscar Zia och Mojje. För den som är sugen på fart och spänning med fötterna kvar på marken är Kapten Knallröd tillbaka och bjuder på piratshow med sin klantiga besättning varje dag. Mellan åk och shower är det bra att fylla på med bränsle. Nytt på matfronten i år är att pulled pork erbjuds i matkioskerna – mums. Som tidigare finns gyros, wok, sushi, våfflor och mycket mera. Ha så skoj på Grönan!

MER FRITID

En hisnande tur med Jetline, Gröna Lunds bergochdalbana.

Newbody_Alltomskolan_250x360_2014