ANNONS

skog_500x240

Dags för höstutflykt

Träden har höstskrud, svampar poppar upp i skogen och vissa dagar är riktigt sköna. Packa picknickkorgen, ta på gummistövlarna och släpp fram barnasinnet.

Ge er ut på upptäcktsfärd i skogen. Packa matsäck och kamera sedan är det bara att promenera längs små och stora stigar och ta dagen som den kommer. Ta gärna med en svampbok och varför inte en liten fågel- och växtbok också (eller ladda ner en app), bra att kunna kika på vad svampar, växter och fåglar heter när man stöter på någon man inte känner igen.

djurspar_i_skogen_2

I vissa skogar finns stigar med gjorda djurspår som man följer fram till en skylt med text om djuret. Men äventyren väntar ute i naturen och i alla skogar, med ”snitslade banor” eller ej. Med gott om tid, väderanpassad klädsel och en god picknick får ni en mysig utedag.

 

Mer om svampar
Sveriges Mykologiska Förening >>
SvampGuiden >>

Mer om natur och friluftsliv
Naturskyddsföreningen >>
Friluftsfrämjandet >>

MER FRITID